„Японски импресии“ е третата изложба от есенния панел на „София хартиен арт фест““. Тя ще бъде показана на 5 септември в галерия „Мазда“, съобщават организаторите.
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
Пианистката Надежда Йоцова ще представи за първи път пред врачанска публика на 7 ноември концерта за пиано и оркестър, озаглавен The Spirit Of Jazz, дело на нейния баща Христо Йоцов.
Създаден през 2012 г. той няколко пъти е представян пред публика, разказа младата музикантка.
Тя ще е солист в концерта със Симфониета-Враца в програмата, в които са включени още две произведения: ,вертюра към опeрата „Кандид“ от Ленард Бърнстейн и сюита из операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин.
„Концертът The Spirit Of Jazz е много интересен, модерен микс от джаз и класика, без да се цитират буквално джазови модели, без да има импровизации, но е написан така, че да звучи свободно, да има интеракция между пианото и оркестъра, както може да се чуе в един биг бенд. В него има и много хубави латино ритми“, разказа Йоцова.
„Баща ми се
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов награди участниците в биеналето по скулптура "Шуменско плато". Той връчи грамоти на четирима от шестимата участници във форума на "Сцената" в парк "Кьошкове" в Шумен, преди концерта на "Акага" там.
Водещ на събитието беше Диана Колева. Мотото на проявата беше "Оттука започва България", по стихове на автора на химна на Шумен Антонин Горчев.
Проф. Христов заяви: „Щастлив съм, че тази вечер сме заедно. С общи усилия, в духа на добрите традиции и приемственост, но и с поглед към бъдещето, успяхме да създадем това прекрасно и издържано в художествено отношение Арт пространство. Благодаря на творците, които с необуздана свобода на въображението и с яркия си талант оставят поредната ярка и красива следа в културния облик на нашия град. От името на Община Шумен и лично от мое име Ви уверявам, че и в бъдеще ще намираме пресечните
Смолянската Регионална библиотека „Николай Вранчев” отправя предизвикателство към фотолюбители от област Смолян да се включат в конкурс за авторска снимка, озаглавен "СмолянЧете", съобщи Антоанета Николова - главен експерт „Програми, културна дейност и връзки с обществеността”.
Право на участие в конкурса имат само жители на област Смолян на възраст от 7 до 77+ години, които могат да изпратят по една снимка.
Изпратената фотография за конкурса трябва да показва четящи хора, места за четене или любими книги, да е авторска и да не е участвала в други фотоконкурси.
Гласуването за най-добра снимка ще се извърши до 31 октомври във фейсбук страницата на библиотеката, след което компетентно жури ще оцени фотографиите.
В крайното класиране ще се вземе предвид и зрителския вот.
Най-добрите фотопредложения ще бъдат подредени в излож
Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.
Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.
Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.
За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.
Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо
По думите им „Японски импресии“ представя 15 автори, повечето от които показани за първи път със свои произведения в България. Колекцията е съвместен кураторски проект на фондация „Аматерас“ и асоциация Nexus.
Изложбата ще бъде открита от представител на посолството на Япония, в присъствието на група от японски артисти, а куратори на събитието са Какуко Ишии и Даниела Тодорова. „Проектът, станал традиция в годините, ежегодно радва столичани с елегантни изложби, атрактивни съпътстващи събития, демонстрации и уъркшопи“, добавят организаторите.
Отбелязват, че сред участниците е Ацуми Мурата, известна със своите калиграфии върху авторска хартия „уаши“. Нейна демонстрация и кратка презентация на специфичните калиграфски стилове ще бъдат част от откриването на изложбата.
Сред другите участници са Ейко Нагамине с инсталация, изградена от хартиени нагънати структури, Асуза Такасо, вдъхновена от мистицизма в най-ранните времена на Япония, Масaаки Тате, Маюми Цукуда, Мицуе Ито.
По думите на организаторите Намуо Масуда е корифей на групата, почти столетник, който впечатлява с монументалните си дигитални творби, респектиращи с богата живописност и сдържана композиция.
Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.
Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“.
По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години, адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..
Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.
Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н
Официално бе открита изложбата „La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете“, която е сред акцентите на Българския фестивал на сливата в троянското село Орешак.
Експозицията, плод на обединените усилия на три музея – Националния исторически музей в София, Музея на Розата и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък, е подредена в зала 3 на Националното изложение на художествените изкуства и занаятите (НИХЗИ).
Експонатите в изложбата са почти изцяло от фондовете на ИМ „Искра“, а акцентът е върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждането до Втората световна война, разказа Доротея Гюрджийска – Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
„Идеята да поканим колегите за гостуващата изложба, дойде във връзка с предстоящия Български фестивал на сливата. Това, което искахме да покажем на нашата пу
Третото издание на изложението "Арт Базел Париж", което замени Панаира на съвременното изкуство във френската столица през 2022 г., започна за професионалисти от сектора в реставрирания Гран пале, предаде АФП.
Космополитна вълна от колекционери, представители на институции и търговци изпълни сградата, която беше отворена тази година след тригодишен ремонт.
Представени са всички тенденции в модернизма и съвременното изкуство - от Магрит и Джакомети, през Пикасо, сюрреалистите или Алигеро Боети от Арте Повера са представени в Гран пале до неделя.
На фона на "забавянето на пазара" и въпреки нестабилната глобална икономическа ситуация водещото швейцарско изложение за съвременно изкуство посрещна тази година с почти 27% повече участници - 195 галерии от 42 държави и територии, сред които 53 нови участници, обясни за АФП директорът му Клеман Делипин.
На
Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.
Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.
Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза.
Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско.
Българската национална телевизия (БНТ) ще отбележи 65 години от създаването си на 7 ноември, съобщават от обществената медия.
„БНТ е символ на доверието, на стойностите и устойчивите тенденции. Нашата обществена мисия е да опазваме българската идентичност с отговорност и всеотдайност. За БНТ е важно да предоставя висококачествено съдържание, което с тематично многообразие да удовлетворява изискванията на зрителите, отговаряйки на съвременните телевизионни стандарти“, казва генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
Годишнината ще бъде отбелязана в централната емисия „По света и у нас“, когато на екран ще се завърне Радина Червенова и ще си партнира с Даниел Чипев. В седмицата между 4 ноември и 8 ноември водещи ще бъдат още двойките Аделина Радева и Георги Любенов, Костадин Филипов и Добрина Чешмеджиева, Филипа Огнянова и Симеон Иванов. Василена
Сред другите японски артисти, участващи в експозицията, са Норико Амано, Сара Яги, Шиничи Ишихара, Тамаки Сато. Рури Кобаяши допълва разнообразието от техники с копринено пано, създадено от две техники – „муген“ и „итаджиме-шибори“.
„Ясуко Иянага изненадва с уникалната си текстилна скулптура, посветена на морския свят, а Йошио Икезаки акцентира върху духа и релефа на Земята. Инсталацията на Юки Цубуяма е експресивна импресия, посветена на опазването на околната среда. Колекцията ще бъде завършена от инсталацията на Чикайо Аритака, познавач на старите текстилни японски техники. На 6 септември тя ще представи в уъркшоп техниката „мизухики“, добавят още организаторите.
Както информирахме, тази година фондация „Аматерас“ поднася програма, посветена на трите годишнини в двустранните отношения между България и Япония – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между двете страни. Събитията се провеждат в рамките на 35-ите „Дни на японската култура в България“.
/ВТ